10 Nagyszerű döntő az FA-kupaban

A "Chelsea" és az "Arsenal" kihívást jelent az FA Kupa ellen, melynek végeredménye a szezon befejezése. Ez lesz a történelem történetének 136. felhívása. Azt javaslom, hogy emlékezzenek néhány jó döntőre a versenyre.

Az 1927-es távoli "Arsenal" döntője volt az első és egyetlen klub Angliában, és nem vesztette el az utolsóat az angol klubhoz. Ezután a Gunners elvesztette a 0: 1-t a walesi Cardiff City-nek. 1930-ban a londoniak megnyerték az első Kupát, 2-0-ra a Huddersfieldet. Miután az "Arsenal" a győzelmek (12) ezen versenyének egyik vezetője lett, és első helyen áll a Manchester United-rel. A "lövészek" is többször nyerték az utolsó két alkalommal egymás után. Ezzel kapcsolatban csak a "Vándorok", a "Tottenham" és a "Blackburn Rovers" lehet.

Ha a Chelsea nyer, akkor "kettős" fogadásra képes, a bajnokságot és az FA-kupát véve. Itt vannak a többi tulajdonosai:

Preston Nord End 1889-ben;

Aston Villa 1897-ben;

"Tottenham" 1961-ben;

Liverpool 1986-ban;

Kevés érdekes tény az FA-kuparól

1967-ben, ha az emlékezetem nem változik, először a bajnokság döntőjében a londoni klubok találkoztak. Ebben a "Tottenham" felhívásban a Chelsea 2-1-et nyert.

A verseny első győztese (1872-ben), a "Wanderers" ötször játszott az FA-kupa döntőjében, és ötször a győztesből öt alkalommal - a verseny döntőjében 100%. De Leicester Citynek 4 döntője van, de mind a négy vereséget jelentett - a verseny fő vesztesei.

A 1973 és 1980 közötti időszakban a versenyen sikeresen játszottak klubokat a második divízióból. A Sunderland 1973-ban nyerte meg a kupát a Leeds-szel (1-0), Southampton 1976-ban legyőzte az Egyesült (1-0), a West Ham pedig 1980-ban 1-0-ra győzte le az Arsenalot, ez az utolsó abban a pillanatban, amikor az FA Kupa csapat győzelme nem a felsőosztályból származik.

Az FA-kupa legjobb 10 döntője

Felkészültem a felülvizsgálatra néhány érdekes döntőre ebben a versenyben. Szeretném megjegyezni, hogy ez a döntő listája, és nem a csúcs. Szóval, vezetett.

Az FA-kupa döntője 1901-ben. "Tottenham" - "Sheffield United" - 2: 2. A visszajátszásban - 3: 1

"A Tottenham" volt az első olyan klub, amely megnyerte az FA-kupát, és nem tagja a labdarúgó-ligának. Elhaladva a "spurs" lett az első olyan klub, amely visszaadta a trófeát Londonba. 20 év múlva ismét sikeres lesz.

Az FA-kupa döntője 1953-ban. "Blackpool" - "Bolton" - 4: 3

Ez volt a 72. FA Kupa döntője, más néven a "Final Mathews". A mérkőzés a következőképpen kezdődött: a Bolton játékos Nat Lofthaus megnyitotta a pontozást ebben a meccsben, a játék 1. percében (a csapatban minden fordulóban elért Nat volt). A 35. percben Mortensen kiegyenlített, de négy perc után a "Bolton" ismét előkerült Moyer erőfeszítései miatt. A szünetben a csapatok elhagyták, amikor a pontszám 1: 2 volt. A szünet után "Bolton" sikerült újra eltalálni - ezúttal Bella, aki a játék órájának végén fejezte be a fejét, 1: 3 lett. Azonban, miután Stanley Matthews lépett fel, ami elkezdett áthaladni és letelepedni a partnerein. És a 68. percben, a következő kamara elérte a célt: Matthews a jobb oldali oldalról zárva Mortensen, aki duplázott. A 89. percben ugyanez a Mortensen egy hat-trükk volt a meccsen egy szabadrúgással (ez volt az egyetlen döntője az FA-kupanak a Wembleyben, ahol hat-trükk volt). Ezután a végeredményt Perry állította be - 4: 3, és a döntő lépést ugyanazt a Matthews-t adta.

FA Kupa döntő 1966. Everton - Sheffield szerda 3: 2

Ez volt a legrégebbi verseny 85. döntője. Érdekes meccs egy megrázó döntetlengel. „Baglyok” volt a játék egy kényelmes két cél előnye, hogy 59 perc alatt (4 percig, szerzett Makkaliog, és a második felében, a pontos hatását Ford szerezte a 57. percben). Úgy tűnik, hogy egy ilyen mérkőzésen a győztes már ismeretes, de a "karamell" 15 percen belül hősies tettet hajtott végre. Trebilkok az 59. percben egy világbajnok egy gólja, és öt perc után duplázott, egyenesen kiegyenlítette a mérkőzést. 74 perc elteltével a védelem „Sheffield” teljesen sikertelen: védő, aki adta vissza a labdát, elvesztette a labdát, kihasználva a játékos, „Everton” Temple, amely vorvarsya a tizenhatos és lövés a kapus riválisok - 3: 2. "Everton" egy drámai párbajban hősies kambek. Más döntőben ez már nem volt.

Az FA-kupa döntője 1970-ben. "Chelsea" - "Leeds" - 2: 2. A visszajátszásban - 2: 1.

90. felhívja a versenyt. Ez volt az első döntő 1912 óta, amelynek győztese nem volt meghatározva 1 játékban. Az összecsapás első játékát az érdeklődők fináléjának hívták. A 20. percben Jack Charlton eleresztette a labdát a büntetőterületre, ahol a zavarban lévő "kék" védők és kapusai nem tudták öten lőni a labdát a gólvonalból. A 41. percben a Chelsea egy góldal válaszolt, ami szintén kíváncsi volt: Hausman a büntetőterületen kívüli lövést küldött, és a labdát a kapuba lőtték a kapuba. A portyázók Gary Sprayk ("Leeds") és Peter Bonetti ("Chelsea") szörnyű verekedőket tettek az első félidőben. A szünet után több támadás érte a Leeds-et, de a csapásoknak nem volt szerencséje, míg Mick Jones a bal lábán nem érte el a cél messze a sarkot, és nem hozta előre a klubot. De Chelsea nem akart lemondani, és két perc múlva Ian Hutchinson kiegyenlítette az eredményt, emlékezzen erre a játékosra.

A visszajátszás az Old Traffordhoz lett hozzárendelve. „Leeds” ismét nem szerzi az első: ismét különböztetni Mick Jones, de 12 perccel a vége előtt a mérkőzés „Chelsea” nyerni. Peter Osgood a 78. percben eltalálta az ellenfelek kapuját, és átadta neki ugyanazt a Hutchinson-t. Ebben a játékban a csapatok valóban egyenlőek voltak, és bárki nyerhetett volna. Már a hosszabbításban a 104 perces határt, a hős, az első játék Hutchinson repítette ki jobbra a büntetés ellenfél, és védelmezője „Chelsea” David Webb nem hagyja - 2: 1. Ian Hutchinson volt az első olyan játékos, aki úgy döntött, hogy a labdát a pálya széléről egyenesen a büntető ellenfelébe dobja. Ez a cél első alkalommal két mérkőzésen előhozta a londoniakat, és az első győzelmet hozta nekik az FA-kupaban. És Leeds még mindig képes lesz két év alatt megnyerni ezt a trófeát.

Az FA-kupa döntője 1977-ben. "Liverpool" - "Manchester United" - 1: 2

Ez volt a 96. sorsolás a verseny, az első perctől kezdve, hogy intersnyh a meccs előtt a csapat nem tudta kivenni, ki kell játszania a piros ing, ennek eredményeként sok elnyerte a „Magyarország”. A meccs mindhárom gólját a második félidő kezdetén öt percen belül értékelték. Pearson nyitotta meg a pontozási 50 perc, figyelembe véve a labda után egy hosszú át a kapust, és véget a labdát a hálóba kapu, védi Clemens. "Liverpool" szinte azonnal visszaszerezte Jimmy Keyes erőfeszítéseit. ami elérte a gól felső sarkát, az "United" nem hagyott esélyt Alex Stepneynek. Újabb három perccel később, „Vörös Ördögök” újra jelentkezett, miután a kick Louis Macari sújtotta a mellkasban Jimmy Greenhoff, az idősebb testvér Brian Greenhoff (igen, a Manchester United története már más testvérek, kivéve Phil és Gary Neville), és ricochet berepült a Liverpool kapuja, átadva Ray Clemens és Phil Neal állását a gólvonalon, 1: 2 55 percen keresztül. Ez a számla a mérkőzés végéig tartott.

1979-es döntő FA Kupa. "Arsenal" - "Manchester United" 3: 2

98. kupa döntő. Ezt klasszikus harcnak nevezhetjük az Arsenal és a Manchester United között. A "lövészek" 3: 2 pontszámmal nyertek. Az év első felében, „Arsenal” játékos építettek egy jelentős elmaradás, pontozási erőfeszítés Talbot a 12. és a 43. perc Stapleton on. Úgy tűnt, hogy a győzelem a kezében volt, de MJ kétségbeesetten próbálta megmenteni a játékot. A mérkőzés legfontosabb eseményei a játék utolsó percében megjelentek. amikor a játékosok „Manchester United” először játszhat két golyó erőfeszítéseket McQueen (86. perc) és McIlroy (88.), de aztán kimaradt maguk után már csak egy perc - Brady elkezdték támadni újra, és a játékos az utolsó név Sunderland hozta a győzelmet a londoniak . Meg kell jegyezni, hogy a kapus Gary Bailey hibát követett el a kijárattal és a pozícióválasztással, és Alan üres hálóban szerezte.

Angliában a mérkőzést gyakran "öt perces döntőnek" hívják. Azt is hozzáteszem, hogy az Arsenal három egymást követő évben (1978 és 1980 között) az FA-kupa döntőjévé vált, de csak ebben a sorsolásban nyert.

1981-ben az FA-kupa döntője. "Tottenham" - "Manchester City" - 1: 1. A visszajátszásban - 3: 2

Ez volt az FA-kupa döntésének 100. évfordulója. Ebben a játékban nem lett volna visszajátszás és győzelem a Tottenhamben, ha a City játékos nem tett halálos hibát. Tommy Hutchinson lenyűgöző ütést produkált a fejére, és végül a 79. percben a találkozó összekeverte a kaput, és mesteri fejléc érte gólt. 1: 1 és visszajátszás. Hutchinson az első olyan játékos volt a döntőben, aki mind a saját, mind a másokért szerezte gólját, és mindkét gólt szerezték.

A második játék látványos és produktív volt. Ez a meccs a történelem egyik legjobb döntője volt a "régi" Wembleyben. " Akkoriban a "spurs" két világbajnokot játszott: az argentin Ricardo Villia és Osvaldo Ordilus. A londoniak a kombinációjuknak köszönhetően jöttek elő, amit Villja pontosan a 8. percben ért el. 3 perc múlva Makkkenzi, miután a labda átugrott a feje a játékos felkapott egy gránát csapódott a kapu, és elrepül a felezővonal. Azután nevezték rendkívül ellentmondásos 11 méter: A játékosnak „polgári” Bennett csak esett ki a kék, és Reeves hit „pont” a 50. percben előrehozott mankuniantsev (meglepő, de minden büntetés a végső az FA-kupa mindig végre). 20 perc után Glenn Hoddl tökéletesen elvette a labdát a "polgárok" büntetőterületébe, ahol a leggyorsabb Crooks volt. Nos, a hab a tortán az volt a cél, mindegy Ricky Villa, gúnyos módon verte a teljes védelem „polgárok”. szóló számos paradox trükköket, és gólt szerzett a véleménye sok szakértő Albion, a legszebb cél a „régi” Wembley „”

Ez volt az első arany kettős "Manchester United", amelyet a csapat Sir Alex Ferguson korában vett át.

Ez volt a verseny 125. felhívása. A mérkőzést Cardiffban tartották a "Millennium" stadionban (ez volt az utolsó döntő ezen a stadionon). A mérkőzés a kapitány győzelmének nevezhető. „Kalapács” vette át a vezetést, köszönhetően öngól védő Jamie Carragher, aki, miután egy ellenfél lumbágó ütött a kapun, mint egy igazi középcsatár. Igen, Carragher tetszett neki, hogy aggódjon, és örült a riválisainak. Zamora megduplázódott az állás bizonytalanul előtt a kapus elérje a labdát a „piros” Pepe Reina, de aztán Cisse otkivatal egy labdát ütő a kapu a londoniak után egy jó támadás. A szünetben a csapatok elhagyták, amikor a pontszám 2: 1 volt a "West Ham" mellett. Az év második felében, a kapitány a „vörös” Gerrard szerezte a 54. percben gyilkos csapást szúrt a labdát a hálóba - 2: 2. Ezután QB „West Ham” Paul Kancheski 63 perces gyönyörű hosszú távú lövés a szélről támadás elérje a túlsó sarokban „Liverpool” kapu - senki sem várható, hogy ez lesz sztrájk ilyen távolságban. Ez a cél személyesen emlékeztetett a Julian Dix "kalapácsok" másik bal hátára. Úgy tűnik, hogy a meccs utolsó percében zajlik, de a "Liverpool" kapitány Stevie Gee duplázott. Ő ismét őrült ütéssel, ezúttal messziről, találta meg a labdát, így 91 percig - 3: 3. Ennek eredményeként, a mérkőzés bement egy szakasza a 11-es, ahol osztályokon Rafael Benitez már kivont győzelem a játékos Alan Pardew - 3: 1 (Hamann, Gerrard és Rize rájött, hogy kísérletet, szerzett Hyypiä, a „West Ham” kimaradt Zamora, Konchesky és Ferdinánd és az egyetlen, aki ráébredt, az angol labdarúgó veteránja, Teddy Sheringham volt).

Liverpool kapitánya, Steven Gerrard ismét pályafutása során egy csapatot húzott a csapathoz, és biztosította nekik az utolsó FA-kupát.

A verseny 127. döntője. Ma Portsmouth játszik az angol labdarúgó pincében, majd a Premier League-ben játszottak. Eddig a riválisok még nem találkoztak egymással az FA Kupa előtt. Mindkét klub korábban megnyerte az FA-kupát: Cardiff 1927-ben legyőzte az Arsenal 1: 0-at, Portsmouth 1939-ben legyőzte a Wolverhampton 4-1-et. A döntőben nagy klubok nélkül került sor, és 1980 óta először nem egy legmagasabb ligában játszott klub. A nyertes csapat nyerte 1 millió font nyereményt. Győzelem esetén a "Cardiff" részt vehetett az európai versenyben, annak ellenére, hogy Wales-i klubként képviselik Angliát. De a győzelmet Portsmouth nyerte a nigériai Nwankwo Kan 37. percében. Ez lehetővé tette, hogy a klub először történelmében megnyerje a jogot az európai versenyben való részvételre.

Így sikerült beszélnem a legérdekesebb, véleményem szerint az FA-kupa döntőjében. Talán még több élénk példát hozhat a döntőbe, amelyet saját belátása szerint játszik.

Statisztika. Chelsea VS Arsenal a versenyen

Ha történelmi mérkőzéseket vesz az FA-kupaban a verseny során, akkor az "Arsenal" és a "Chelsea" egymás között 13 mérkőzést játszott. 5 győzelem a "kék" miatt, 8 mérkőzés a "lövészek" miatt.

1973 év. 6. forduló. "Chelsea" - "Arsenal" - 2: 2. A visszajátszásban - 1: 2;

1952 év. Az elődöntő: Chelsea - Arsenal - 1: 1. A visszajátszásban - 0: 3;

1950 év. Elődöntő: Chelsea - Arsenal 2-2. A visszajátszásban - 0: 1 (extra időben);

1947 év. 3. kör: Arsenal - Chelsea 1: 1. A visszajátszásban - 1: 1. A harmadik mérkőzésen - 0: 2;

1939. 3. kör: Chelsea - Arsenal 2: 1;

1931. 4. kör: Chelsea - Arsenal 2: 1;

1930 év. 4. kör: Arsenal - Chelsea 2-0;

1915 év. 2. kör: Chelsea v Arsenal - 1: 1. A visszajátszásban - 1: 0.

Ha ma a "Gunners" nyer, akkor a verseny egyedüli vezetőire fog menni. 13 győzelmet nyert, és ha a "Chelsea" nyer, akkor a "kék" megegyezik a "Tottenham" -gal, amely 8 győzelmet arat.

Az "Ágyúsok szezon véget ért tengeralattjáró került 5. hely az első alkalommal 20 év, nem jutott be a legjobb négy a bajnokság, és ez az egyetlen esélye, az egyetlen trófea, és talán utolsó döntő Wenger édesíti a tabletta. A meccs Antonio Conte csapat a legjobb lélekben és a Premier League bajnoka státuszában van. "Kék" a bátorságon és készen áll harcolni bárkinek, véget vetve a szezon egy "arany kettős".