11 Osztály

§1. A részecskék NEM és NEM vannak

A lecke témája a NEM és NEM részecskék helyesírása. Amint azt a gyakorlat mutatja, ezeknek a részecskéknek a használata és helyesírása a legtöbb nehézséget okozza. Melyik a részecske kiválasztása NEM vagy NEM, milyen feltételek mellett írták meg, milyen értékkel rendelkezik. Ezt fogja tárgyalni a leckében.

Mi a részecske?

A részecske a beszéd hivatalos része, amely különböző értelem árnyalatokat ad a mondat egyes tagjaihoz, vagy az egész mondathoz, vagy a szóformák kialakításához szolgál.

Nézzünk két olyan részecskét, amelyek jelentése és használata különbözik, NEM és NE.

Amikor feszültek. az írásuk nehézségei nem merülnek fel.

De könnyen összezavarodnak, ha nem feszülnek. ebben az esetben nem különböztethetők meg a kiejtésben.

Ezeknek a részecskéknek a helyesírásához meg kell határozni, hogy melyiket írják minden egyes esetben.

A részecske nem rendelkezik a negáció értékével. és a HI részecske a negáció erősítése.

Hasonlíts két mondatot:

Amikor nem jött, unatkoztam. (vagyis távollétében unalmas lett), és amikor eljött, sakkban játszottunk. (amikor megjelent, akkor kezdődött a sakk játék).

Amint a példákból látható, nagyon könnyű tévedni ezeknek a részecskéknek a helyesírásában. Nézzük meg a használatuk konkrét eseteit.

2. §. Ha egy részecske NEM íródik

r először, hogy negatív legyen az egész mondatban vagy egy adott szóban a mondatban.

Az eső még nem állt meg. - a részecske nem tartalmaz negatív értéket az egész mondathoz.


Nem fogom látni a hatalmas késői korát. (AS Pushkin) - a részecske nem tulajdonít negatív jelentést az i.

Ha egy részecske NEM kerül kétszer a mondatban az összetett verbális predikátum első és második részében, akkor a mondat a nyilatkozat értékét veszi fel.

Például: Nem írhattam neked. (vagyis írtam).

Másodszor, a kérdéses és felkiáltó mondatokban, amelyek általános jellegűek. Részecskék nincsenek ilyen mondatok mellett a névmások, határozószók és részecskék, így képezve a következő kombinációk őket: nem, ahol senki ki nem, ami nem csak az egyik, aki nem csak mi nem, mi nem, stb Az ilyen javaslatok magukban foglalják a nem-li kombinációjú interrogatív mondatokat.

Hogy ne csodálkozzunk földünk természetével!

Igen, ha kérsz? (ALA)

Hol még soha nem volt!

Ki nem kritizálta az állomásőröket, akik nem szidtak fel őket? (Puskin)

r Harmadszor, stabil kombinációkban, amelyek fokozott negációt jeleznek: szinte, szinte, majdnem, szinte, nem, semmiképpen sem, egyáltalán nem, egyáltalán nem, egyáltalán nem.

Például: ez egyáltalán nem egy tisztességes döntés, messze a helyes döntéstől.

  1. Továbbá, a részecskék nem találkozunk komplex koordinatív soyuzovne nem - nem az, hogy nem csak - de nem valami, ami nem - és nem valami, ami még nincs, hacsak -Ez. és semmi másra, mint semmi másra, anélkül, hogy tagadnánk a predikátumot.

Nem a páncél, vagy a ruhában van öltözve. (Tsvetaeva)

Részecskék nincsenek kapcsolatban az unió amíg alkalmazott összetett mondatok (azaz paranasalis idő, amely azt jelzi, hogy milyen mértékben tart intézkedés által kifejezett állítmány a fő mondat).

3. §. A részecskehasználat esetei

Az NI részecskéket a következő esetekben használják:

r Először is, hogy javítsa a létező vagy a hallgatólagos negációt részecske formájában, NEM vagy NEM.

Egész hónapra nem esett eső eső.

Ha a mondatban a NI részecske ismétlődik, akkor az unió ni-ni értéke jelentősvé válik. Például: Nem tudott sem apáról, sem anyáról.

A részecske kiválasztásának helyességét ellenőrizni lehet.

A NI részecske helyettesíthető a szakszervezeti mondatban, vagy elhagyhatja azt, míg a mondat nem veszíti el értelmét.

És a részecske NEM helyettesíti a szakszervezet elutasíthatatlanságával. ha kimaradt, akkor a mondat jelentése ellentétes, vagy elveszítheti jelentését.

Nem voltak vidám dalek, nincs nevetés, nincs hangos hang a bankokon. (I. Goncharov).

Alacsonyabb a részecske. Nem voltak vidám dalek, nincs nevetés, nincs hangos hang a bankokon. (a mondat elvesztette a jelentését, akkor a részecske NOT-t írjuk).

Most hagyjuk kihagyni az NI részecskét. Nem hallottam vidám dalokat, nevetést, csengő hangokat a bankokon. (a mondat jelentése nem változott, ezért írunk NI-t).

r A Double HN stabil kifejezésekben fordul elő, amelyek két ellentétes fogalom kombinációjából állnak.

A részecske NI-t a predikátum előtt használják a záradékban, hogy megerősítsék az affirmatív jelentést, például: Tartsák be őt mindenben, amit ő parancsol.

A részecskék ilyen záradékokat mellett egy relatív szó, vagy a szakszervezet, és így kezdődik ezekkel a szavakkal: aki, bárki, hogy nem, nem számít, mit, nem számít, milyen, bármennyire, bármennyire, bármennyire, nem számít, ha , bárhol, bárhogyan, bárhol, attól függően, melyik, melyik, kinek, mikor, mikor, stb.

Ezek a szavak kombinációja néhány stabil fordulatot tett: bárhová is ment, a semmiből, minden eszközzel, bármi is volt, bármit is mondott, hogy nincs lépés, stb.

r Harmadszor, a negatív névmások és a mellékhatások stressz nélkül. például: nem hol, sem kinek, sem mi, és egy részecske részeként sem. A HN részecskéi stabil kombinációkban fordulnak elő, amelyek például a névmások közé tartoznak: például semmi köze hozzá, semmi sem maradt, semmi sem eltűnt.

negyedszer, az alárendelt engedményekkel a szakszervezeti szavakkal, mint amilyenek sem, bármennyire is, bármi is legyen:

Kudanee, akivel foglalkozott, sehol nem tudott információt szerezni a fiáról.

A HN részecske található a kifejezésekben, nincs más, semmi más, ha van egy negáció a predikátumban.

Senki más nem fogja ezt mondani.

4.§. A szókombinációk helyesírása

Most nézzük meg a hangok nagyon közel álló kombinációit, de nemcsak a helyesírást, hanem a jelentést is különböznek.

nincs (vagyis senki, NO részecskét írunk) - Senki sem tudja ezt.

nem egy (vagyis sok, egy részecske nem írunk) - Egyetlen Egor nem készen áll dolgozni.

soha (soha nem írunk NI részecskét) - Soha nem volt külföldön.

nem egyszer (azaz sokszor gyakran) - Többször is külföldön volt.

5. §. példák

Most nézzünk néhány példát.

Ne lásd n. kontúrok, n. sziluettek.

írj NOR, tk. a csatlakozókon átesett részecskék elhagyhatók. Nincsenek körvonalak, sziluettek.

Mint n. Megpróbáltam tetszeni neki, nem figyelt rám.

előttünk egy összetett mondatot, egy további záradékkal, így sem részecskét írunk.

Nem számít, mennyire igyekeztem tetszeni neki, de nem figyelt rám.

Nem tudom. ismeri akcióit helyesnek.

nem részecskéket írunk, a részecske kettős felhasználása egy összetett predikátum összetételében pozitív értéket ad. Elhagyhatod a részecskéket, és a mondat értelme nem változik: helyesnek tartom a tetteit.

Nem tudom elfogadni, hogy tettei helyesek.

Mint n. Szeretsz ezt a földet!

felkiáltó mondat, írj egy részecskét NEM.

Hogy ne szeress engem ezt a földet!

6.§. A lecke összefoglalása

Elég könnyű megkülönböztetni a mondaton belül a NOT és a NOR nem dokumentált részecskék írását, ha valaki megjegyzi, hogy közvetlenül attól függ, hogy ezek a részecskék milyen értéket hordoznak, és milyen esetekben használják őket.

Kapcsolódó cikkek