1. szakasz pszichológia képzési módszerek, elvek, tartalmak

1. fejezet képzési rendszer Gyakorlati Pszichológia módszerek

Az általános elképzelés a képzés már az ötvenes években a múlt század világossá vált, hogy egy speciálisan szervezett tréning az egyik legkényelmesebb, design, a nagy sebességű lelki munka csoportokkal. Ebben az esetben a képzésnek tartalmaznia kell, továbbá a speciális pszichoterápiás és pszichoszociális technikákat, az üzleti és a szerepjáték, beszélgetés módszerek csoportos döntéshozatal, stb - .. Más szóval, minden azon technikákat, amelyek célja, hogy megalakult a szükséges készségeket. Ezt a képzést, valamint egyéb pszichológiai módszerek lehetővé teszi a szükséges pszichológiai feltételeket a szakmai és személyes önmegvalósítást az emberek és erőforrások megváltoztassák viselkedésüket és hozzáállását a világ és a többi ember. Ugyanakkor még mindig nem világos, hogy mi a megfelelő képzést. Illusztrációként bemutatjuk a következő történetet.

Egy tapasztalt és jól ismert pszichológus megkérdezte: - Ha vezetni a csoportot, vyzanimaetes kezelés? - Igen, persze - mondta. - Talán, miután az összes, akkor segít IMV lichnostnomrazvitii? - Persze, - megerősítette. - De az emberek, akik nem voltak a csoportban, azt állítják, hogy szinte nem csinál semmit, és az idő nagy részében néma - és ez így igaz! - Szóval mi a titka a teljesítményt. - Érdekelne, emberek. És azt hiszem, hogy képesek változtatni.

Harmadszor, az ügyfél akar pszichológus nemcsak neki információt vagy segítséget a kidolgozása a szükséges változtatásokat, sok volt, és ezeket a változtatásokat - alapvető elvárás, „jól érzem magam jól, segíts!” Például, a pszichológus arra kényszerül, hogy lesz egy segítő (mediátor) a konfliktus megoldására között apa és fia. Vagy akár kapcsolatot kezdeményezzen a probléma szociális védelmi szervek és hatóságok, ha például, kinyitotta a tények módszeres gyermekbántalmazás a családban. Ebben az esetben a pszichológus fogja irányítani beavatkozás (intervenció) az ügyfél élete (miközben figyelmen kívül hagyva azt a kérdést, hogy milyen gyakran és milyen helyzetekben, ezt a módszert kell alkalmazni). Végül negyedszer, az ügyfél hajlandó nem csak megszabadulni egy probléma, vagy más módon, hogy megtanulják, hogyan kell szembenézni a jövőben. Az alapvető elvárás: „Taníts erre most nem működik.” Tegyük fel, hogy az ügyfél kifejezetten kijelenti: „Azt mondta nekem, hogy hogyan kell helyesen kommunikálni. De még mindig nem tudom, hogyan. Teach! „Ebben az esetben az eljárás a pszichológus a coaching az ügyfél képes végrehajtani egy tevékenységet. Így a szempontból az ügyfél kéri (gyermek vagy felnőtt), négy fő célja a gyakorlati pszichológiai tevékenység, és ezért négy módon lehet elérni őket, ami lehet nevezzük meta-metodydeyatelnosti pszichológus: 1) tájékoztatás, 2) tanácsadás, 3) n4 beavatkozás) képzés. Az első három meta-módszer pszichológiai munka módszerekkel megoldani sürgető probléma az ügyfél, és - általában - nem érvényesek többé. Ami a negyedik meta-módszer képzés, az alapvető különbség a többi, hogy irányul nemcsak a megoldást a jelenlegi résztvevői problémák, hanem az azok bekövetkezésének megelőzésére a jövőben, különösen, mivel lehetőséget biztosít számukra, hogy megtanulják, hogy megoldja problémákat. Nagyon fontos, azt mondhatjuk, még a lényeg az, hogy a képzési pszichológus lehet végrehajtani és tájékoztatása és tanácsadás, és a beavatkozás. Ez csak akkor szükséges, hogy ezek a módszerek nem válnak jelentős. Ha ez megtörténik, akkor a képzés, mint a módszer elveszti sajátosságait, és válik valami mást.

Lehetséges pszichológiai hibák használatakor meta-módszer a képzés

1. Passion tájékoztatására. Pszichológus az ügyfelek - és serdülők és felnőttek jönnek képzés, többek között, és az új ismeretek. Ugyanakkor a vágy, hogy bemutassa a résztvevők a lehető legtöbb információt játszhat vezető kegyetlen vicc. Az edző gyakran hasznos emlékezni egy figyelemre méltó a példázatot.

Egy fiatal pap úgy döntött, hogy szállít egy prédikációt lakosok a távoli falu. Ő készül sokáig kney, gondolkodás révén minden gondolat, minden szót gondosan otshlifovyvaya. De amikor jött a faluba, kiderült, hogy az egész nép a mezőn voltak, siettek a betakarítás előtt az eső. A faluban már csak egy fiú - Segéd vőlegény. - Mit kell tennem? - Sajnálom, hogy kérte a papot. - Tudod, én csak egy segéd vőlegény, és akkor művelt emberek. De ha mentem az istállóba, és látta, hogy a lovam elszaladt, egy kivételével, volna etetni vele. Ihlette szavait, a pap ült a fiú a közepén az első sorban a házban ülések és elkezdte prédikációját. Beszélt ékesszólóan és szenvedélyesen, lelkesen és örömmel. Ő csak beszélt és beszélt, beszélt. Három órán át. És amikor kész, úgy döntöttem, hogy kap egy visszaigazolást a nyilvános beszéd készségek - Nos, hogy tetszett az én beszédemet? - Azt kérdezte a pap. - Mint mondtam, yavsego csak segít az istállóban - mondta a fiú, dörzsölte a merev lábaival. - Ön egy művelt ember. De ha én futni az összes lovat, egy kivételével, azt természetesen táplált a ló. De nem adom neki az összes ételt, hogy én.

Z. Passion beavatkozások. Intervention (szó mit, és elfújja az agressziót és a katonai akciók!) Tulajdonképpen azt jelenti, a pszichológia hatása beavatkozás, ami néha kiderül, hogy az a része, egy pszichológus elkerülhetetlen, szükséges. A nagy Leonardo da Vinci egyszer írt egy történetet, amely úgy tűnik, hogy jól illusztrálja ezt a pontot.

Miután megkapta egy ugrál a tűzköves, kovakő dühösen kérte az elkövető: - Miért vagy olyan ellenem fordult? Tudom, hogy nem tudom. Van nekem, úgy tűnik, valaki zavaros. Hagyja, kérjük oldalamon egyedül. Nem fogok rosszat tenni. - Ne légy mérges hiába, a szomszéd - egy mosollyal jegyezte acél hátlap. - Ha rack egy kis türelem, akkor hamarosan látni, mi a csoda tanultam tőled. Prietihslovah Flint megnyugodott, és elkezdte türelmesen viseli a kovakő csapások. Végül azt is faragott ki a tűz, a képesség, hogy valódi csodákat. Tehát türelem kovakő méltán jutalmazzák.

Ugyanakkor egyoldalú hatása megfosztja a résztvevők a képzés a természetes jogot, hogy saját aktivitását és önmegvalósítás. Ezért a beavatkozás kell elvégezni, ha nincsenek

ez tényleg nem lehet csinálni. A facilitátor kell mindig emlékezni, hogy az állandó vágy a beavatkozás jelzi a túlzott önteltség és az önkény. Egyébként vannak olyan edzők, akik szít képzés csak, hogy részeg érzést a választási és a helyzet az imádat és csodálat. Sőt, úgy tűnik, a legtöbb gyakran előfordul a gyakorlati pszichológusok, akik szenvedélyesen azt neurolingvisztikai programozás (NLP). Talán ez annak köszönhető, hogy az a tény, hogy ebben az irányban a pletykák, mint a legtöbb manipulatív. Emlékszem, egy eset. Egy nap egy nagyon fiatal edző (aki elsajátította az elsődleges ismereteket NLP) kapott a szponzor egy bizonyos összeget, amely úgy döntött, hogy vásárol bútorokat a tanterem. Azt történt, hogy tanúja, hogyan kereste a lehetőségeket a katalógusban. A betegeket kényelmes fotelben. Ez a választás, persze, nem okoz semmilyen kifogást. De! Jelenleg úgy döntött, hogy vesz egy széket bár - ez, ami meg kell mászni a Kilimandzsáró. Azt nem titkolta örömét a tényt, hogy ő ül tíz centimétert a többi fölé.

Az oktatási tevékenységet, mindezen tulajdonságok rendkívül fontos. A képzés szakmai pedagógiai önálló pszichológus van, hogy működjön együtt tagjai mindezen képességek, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy sok tanár nem ismerik. Az egyik legnagyobb probléma a hagyományos oktatás (iskola és az iskolai és középiskolai) - elegendő figyelmet a tanítás különböző stratégiák végrehajtása során különböző típusú tevékenységet. Különösen fontos az a képzés a képzés a pszichológusok magukat. A diploma a Pszichológia Tanszék az egyetem, még a nagyon tömör, nagy tudás, ez gyakran nem képesek alkotó tevékenység - sem kutatási, sem praktikus. Ennek oka nem csupán a kreativitás hiánya, hanem az a tény, hogy amikor szembesül az új kihívás egy fiatal szakértő az első helyen megpróbálja megtalálni a módját, hogy megoldja azt a rendelkezésére álló információk, és mivel ilyen eljárás - elveszett. Senki sem tanította meg neki, hogy olyan új technológia és a nyakkendő képes létrehozni technológiák különböző stratégiák. Vannak olyan helyzetek is, amikor, miután a különböző technológiák, a szakember nem tudja a stratégiákat, és éppen ellenkezőleg, tisztában van a lehetséges stratégiákat, de ez nem technológiailag felszerelt, hiszen a tanárok nem „megy le a technikai részleteket.” Összefoglalni. Így annak érdekében, hogy részesüljenek a képzés, mint a kommunikációs tréning, kliens kell legalább a következőket: 1), hogy képet alkothassunk a lényege a hatékony kommunikáció, a különböző stratégiák és technológiák a kommunikáció, stb.,. 2) össze a különböző stratégiák és technológiák a kommunikáció személyes hozzáállás, hogy elfogult választani azokat, amelyek jobban megfelelnek neki; B) A specifikus módszerek munka, meg kell kommunikálni a különböző körülmények között, különböző stratégiák kipróbálása a viselkedés és végül a legfontosabb dolog -, hogy éljen a különböző helyzetekben kommunikálni a többi résztvevő a „élő szövet” képzés (szakmai készségek megszerzésére diszpozíciós). Ezt meg lehet tenni csak abban az esetben támaszkodás elve egyenértékűségének a képzési tevékenység a valós tevékenységét a résztvevők a képzés, melynek lényege a fent leírt módon.

Kapcsolódó cikkek