10 dolog, amit Tajvanon tanultam

10 dolog, amit Tajvanon tanultam

10 dolog, amit Tajvanon tanultam

Ír Zach Schwartz - fordítás Muz4in.Net - Rosemarina

Az utazás során mindent különféleképpen vettem észre, mintha itt lett volna először (valószínűleg azért, mert csak nőttem fel). Észrevettem azokat a dolgokat, amiket korábban nem figyeltem. Amikor megérkeztem a repülőtérre, azt gondoltam: "Nos, mit tegyek itt?" Tíz nap elteltével azonban kiléptem Tajvannal, mivel már idősebb és bölcs ember volt, aki szívemből szerette a Keletet. Íme néhány dolog, amit megtanultam.

Jó hozzáállás az amerikaiakhoz

Amikor megérkeztünk a repülőtérre, hosszú sorban kellett állnunk, hogy átjusson a szokásokon. Korábban hatalmas emberek voltak, akik sárga színűek voltak, jellemzők a délkelet-ázsiai lakosokra. Szó szerint azonnal a vámtisztviselő közeledett hozzánk, és kérte, hogy menjen másik fülkébe, ahol nincs sor. Örömmel fogadtuk. Még két fehér férfi követett minket, és senki más. Az apám azt mondta, hogy nyilvánvalóan csak az amerikaiaknak tetszett nekünk. Azt gondoltam: a világ különböző országaiban az emberek kettősek az Egyesült Államok népéhez - néhányan meg akarnak ölni minket, míg mások megpróbálnak mindent megtenni, hogy boldoggá tegyenek minket. Tajvanon jól láttuk, mintha több amerikai turistát és befektetőt szeretnénk vonzani a szigetre.

A legtöbb tajvani terület lakhatatlan

Nagyapám és nagymamám házában, Taipeiben, a zöld hegyek mellett haladtunk el, bőséges, sűrű növényzet borította. Anya azt mondta, hogy ez a táj jellemző a legtöbb tajvani számára. A sziget területének 3/5-e nem alkalmas arra, hogy a meredek hegyvidéki terepen éljen. Ennek eredményeként Tajvan nagyon fejlett és sűrűn lakott ország. Ez nem csak a társadalmat érintheti - tartózkodásom során észrevettem, hogy az emberek nagyon udvariasan és tisztelettel kezelik egymást, valószínűleg felismerve a gazdasági helyzet bizonytalanságát mind a szigeten, mind a világ egészében.

Vad kutyák mindenütt futnak

A nagyszüleim háza előtt kora reggel érkeztünk, amikor mindenki aludt. Az apám és a húgom úgy döntöttek, hogy sétálnak a parkban a folyó mellett. Átmentünk a hídon, és láttunk egy kutyafajt a fürdő körül úszni. Megkérdeztem apámat: "Mi folyik itt?" Azt mondta nekem, hogy Tajvanon sok kóbor kutya van, amit a tulajdonosok elhagytottak. A húgom és én úgy döntöttünk, hogy közelebb kerülünk a csomaghoz. A távolból a kutyák annyira édesek és engedelmesek voltak, de amint közeledtünk hozzájuk, úgy tűnt, hogy dühösek, elkezdett ugatni és felzárkózni velünk, amikor elkezdtünk futni. Nagyon sok ritka shiba-inu kutyát láttunk. Én egy falat a parkban.

10 dolog, amit Tajvanon tanultam

Hogyan kommunikáljunk nem verbális módon?

Sajnos nem a mandarin nyelvjárást hallgatom, és a nagyszüleim egyáltalán nem ismerik az angol nyelvet, így kommunikálni velük, nem verbális eszközökkel kellett használnom. Amikor átöleltem őket, vagy csak kezet tartottam, elmosolyodtak. De voltak más dolgok is. Emlékszem, nagymamámnak egy varázslatos trükket akartam mutatni. Kártyát választottam, bemutattam nagyanyámnak, visszavitte a fedélzetbe, és jól kevergette. Aztán szándékosan kihúztam a rossz kártyát. A nagymama ránézett, megrázta a fejét, és elkezdett hagyni, de abban a pillanatban megállítottam, tedd a kártyát a tenyerére, és leesett a földre, és "befordult" a kártyára, amelyet a nagyanyám kezdetben választott. Felemelte a kezét, és meglepetten nézett rám. Még azt hittem, hogy kopog. Az arckifejezése megváltozott, a szeme ragyogott, és csak a vállára csapott, és nevetett. - Nagyon jó, nagyon jó - mondta kínaiul, és elhajtott a konyhából.

A jó étel része a kultúrának

Tajvan szinte mindig egészséges és ízletes. A nagybátyám azt mondta nekem, hogy mivel többnyire Tajvanon minden nő jól főzik, az éttermek között heves verseny van, mivel a legtöbb ember otthon vagy enni. A nagymamám nem volt kivétel. Minden reggel friss ételeket kapott, és naponta háromszor főzött. Ami Amerikát illeti, gyakran megkérdezik tőlem, miért van ilyen nehéz étkezés és ilyen hatalmas adagok. Válaszul, csak vállat vállat, mert nem is tudom, mit mondjak erről. Sok amerikai azt gondolja, hogy ha egy saláta gyorséttermékét rendelik, és diétás kokszot fogyasztanak, akkor ez egészséges táplálék. Menj Tajvanra, és meg fogod érteni, mennyire tévedsz. Tényleg tudják, mi az egészséges életmód.

10 dolog, amit Tajvanon tanultam

Tajvanon sok idős ember, aki büszkélkedhet az erős egészségügyi

A jó étel és az egészséges életmód lehetővé teszi a tajvaniak számára, hogy egészséges életkorig egészséges életet biztosítsanak. Amerikában nem fogod látni. Az Egyesült Államokban élő idősek többsége kénytelen eltölteni napjait az ápolási otthonokban, és állapotuk aligha nevezhető kielégítőnek a rossz táplálkozás és egyéb tényezők miatt. De Tajvanon az emberek továbbra is teljes életet élnek, mivel öregek. Nagyapám 89 éves, nagyanyám négy évvel fiatalabb nála. A nagyapa nem használja a liftet, és minden reggel pár száz méteres úton úszik, és csak 85 évesen tud úszni. Tajvanon az időseket mély tisztelettel kezelik. Mindig rosszabbak a tömegközlekedés helyén, és a vacsoraasztalnál mindenki csak akkor kezd elfogyni, ha a család legöregebb tagja megette.

Kosárlabdát másképpen játszanak

A nagynéném bemutatott egy Kevin nevű jó fiúhoz, és meghívott, hogy játszhassak vele és barátaival a nemzeti tajvani egyetemen. Emlékszem, gondoltam: "Megmutatom ezeknek a srácoknak, milyen valóságos kosárlabda." Azonban észrevettem, hogy játékstílusuk eltér az enyémtől: agresszívabb voltam, támadási módszereket és különböző manővereket használtam. Nem voltak olyan aktívak, és leginkább a csapatjátékra támaszkodtak. Ráadásul folyamatosan udvariasságra tettek szert, és minden apróságért bocsánatot kértek, még akkor is, amikor a labdát a kosárba dobták és nyertek.

Hogyan küzdjünk szumóban?

Nagyapám csak szereti a szumó birkózást. A TV-ben zajló harcok közvetítése közben a kanapén törökül ült, valamit mormogott magának és tapsolt a kezébe. Én is néztem vele. Így a szumóban két birkózó letérdelt a küzdelem kezdete előtt, majd szétszóródott a sarkokban, és csak miután elkezdte a harcot, és próbálta egymást kikapcsolni a körből. Vajon miért tették? Megkerestem az internetet, és megtaláltam a következő információkat: ez a fajta rituálé segíti a sumo játékosokat morálián a párbajhoz, és összekeverik az ellenfél tekintetét. Az ilyen képzés néha többször is tartott, mint maga a csata. Nagyon abszurd látvány.
Az egyik mérkőzésen egy hatalmas sumo játékos látott fehér bőrrel. Az ujjamra mutattam a képernyőt, és a nagyszüleimre néztem. Arra törekedtek, hogy megtalálják a szavakat, hogy válaszoljanak a hülye kérdésemre, és végül egy hangon kiejtették: "mongol".

Tajvan egy nagyon tiszta sziget

Tajvanon minden tiszta, a repülőtérről, ahol megérkeztünk, és utcákkal és nyilvános WC-kkel végeztünk. Valószínűleg minden üzlet az emberekben. Láttam, hogy egy ember véletlenül egy darab papírdarabot dob, és a másik azonnal rohant hozzá, felvette, és beledobta a szemeteskocsiba.

A meztelenséget nem tartják szégyenletesnek

Egyszer a nagyapám vitt bennünket a hegyekre, ahol gyönyörű forró források találhatók. Ásványi anyagokkal telítettek, ezért jótékony hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a tajvani emberek ilyen sokáig élnek. Nagyapám például hetente kétszer megy ezen termálforrásokon.
Elámult az a tény, hogy az emberek itt nem haboznak abszolút ruhák nélkül sétálni - nem számítva a fejre kötött törülközőt. Én, az apám és a nagyapám meztelenül ültek egy kis medencében, ivott a zöld tea, és élvezték a többieket, míg a kellemetlen érzés nem merült fel. A tajvani lakosok úgy vélik, hogy ha nem tudsz pihenni, ha olyan meztelen emberek vannak, akik idősebbek vagytok, akkor valószínűleg még nem érte el az érettséget.

Fontos tiszteletben tartani az őseinek emlékét

A távozás utáni utolsó napon a nagyszüleink elvittek egy olyan templomba, amely Tajvan északi részén található, ahol 300 évvel ezelőtt meghaltak őseink maradványait. A temetés helyét négy részre osztották: keresztény, muzulmán, buddhista és ateista. Családtagjaimat egy ateista szobában temették el. Az uránokat a mandarin nyelvjárás néhány felirataival közelítettük, bezárták a szemüket, és háromszor meghajoltuk őket. A nagymama mondott valamit.

A nagyszüleim megmutatták nekünk az urnákat, amelyeket a temetésért választottak. Ezt követően ebédeltünk egy étterembe, ahol reggeli halat szolgáltattunk.

De ha Tajvanra szeretne menni, hogy csak női öltözetet vásároljon meg, akkor jobb, ha menteni fog egy jegyet, és megy a megfelelő webhelyre. A női üzleti ruha az irodában mindig rendelkezésre áll, és minden ízlésért. Bár Tajvanról van szó, bár ki. Igen, bárhol.

Kapcsolódó cikkek