10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

1. Himalája pókok

Még a hegyekben, ami alig elég oxigént lélegezni, nem tudjuk elrejteni a pókokat. Euophrys omnisuperstes, ismertebb nevén a Himalája ugró pók bujkál a zug és repedések a Mount Everest, így ez az egyik leginkább vysokozhivuschih lények a Földön. Túrázók találta őket egy magasságban 6700 méter. Ezek a pókok tudnak enni szinte semmit, hogy képes repülni olyan magas. Kivéve néhány madárfaj az egyetlen élőlény, élő állandóan olyan magasságban. Azonban 1924-ben során a brit Everest-expedíció itt találtak egy korábban ismeretlen faj szöcskék - most azok a kiállítási tárgyak a British Museum of Natural History.







10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

2. Vedd emelkedés a Mount Everest - 21 alkalommal

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

3. A legtöbb „nagy” Fight

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

4. 450 millió éves múltra tekint vissza

Bár a Himalája hegyei alakultak mintegy 60 millió évvel ezelőtt, a történet ott kezdődik, sokkal korábban. 450 millió évvel ezelőtt, a mészkő sziklák és ez része volt az üledékes rétegek találhatók a tenger szintje alatt. Idővel, a kövek alján az óceán jött össze, és elkezdett mozogni akár 11 centiméter évente. Most, a tetején a Mount Everest is lehet találni fosszíliák tengeri lények. Ők fedezték fel 1924-ben vezető Noel Odell - így bebizonyosodott, hogy a csúcs a Mount Everest egykor víz alatt. Az első mintákat sziklák a világ tetejére viszi vissza a svájci hegymászók 1956 az amerikai csapat 1963-ban.







10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

5. Viták a magasság

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

6. a Mount Everest is növekszik

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

7. Everest több név

A legtöbben ismerjük a nevét a hegy alatt a Mount Everest és a Mount Everest. Az utolsó név származik Tibet, azaz magyarul „Isteni (qomo) anya (ma) élet (tüdő)». De nem ez az egyetlen név, amelyen ismert a hegyen. Például Nepál ez az úgynevezett Sagarmatha ( „Lob az égen”), és ő is része a nepáli „Sagarmatha” Nemzeti Park. A Mount Everest a neve köszönheti a brit Surveyor Andrew Waugh, aki nem találtunk egyetlen közös névvel, még azután is, alapos tanulmányozását az összes térképet a környék, és kommunikálni a polgárok. Andrew úgy döntött, hogy nevét a hegy után földrajztudós, aki dolgozott Indiában, George Everest - a brit csapat vezetője, aki először vizsgálta a Himalájában. Everest maga nem volt hajlandó ilyen megtiszteltetés, hanem a képviselők a brit 1865-ben megváltoztatta a nevét a hegy. Korábban nevezték egy 15 m-csúcs.

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

8. Dugók emberek

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

9. A legtöbb hegyvidéki hulladéklerakó a világon

10 tény a Mount Everestet, amit nem tudom - hírek képekben

10. Everest - nem a legmagasabb hegy a Földön

Annak ellenére, hogy a végrehajtható jogcím, valójában ez nem a Mount Everest a legmagasabb hegy a világon. Mauna Kea - szunnyadó vulkán Hawaii - fölé emelkedik a tenger szintje „csak” 4205 méter, de további 6000 méteren az alap rejtett víz alatt. Amikor a mérés a tengerfenéken magassága egyenlő 10 203 méter, ami majdnem másfél kilométerre fölött Everest.

Everest nem is a legnagyobb „konvex” pont a bolygón. A kialudt vulkán Chimborazo Ecuador magassága eléri a 6267 méteres tengerszint feletti magasságban, de ez csak egy fokkal távol az egyenlítőtől. Ahogy bolygónk kissé megvastagodott a központban, a tenger szintje Ecuador található távolabb a Föld középpontjába, mint Nepálban, és kiderül, hogy ez Chimborazo szempontjából szilárd geometria a legmagasabb pont a Földön.




Kapcsolódó cikkek