9 Igazgatósága KGB - történetek az eredeti forrásból, qsec biztonság

Ki és hogyan kell védeni az elnök a Miniszterek Tanácsa? Ez könnyen válhat egy „árnyék” az elnök? A választ ezekre a kérdésekre, mint senki más nem tudja, ezredes, a 9. Igazgatósága KGB Oleg Borschev őrző számos ország vezetői - az Koszigin Jelcin.







■ testőr képesnek kellett lenniük, ha szükséges, viseljen védett lencsék és előre a vágyak;

■ A biztonsági tiszt volt, hogy süt a humorérzék;

■ A legtöbb gyászos Küldetésének testőre érezte támogatása egykori vezetője a szervezet a hullaházba.

- Oleg, a 9. KGB csak nem csökken. Hogy szerezted ezt a munkát?

- Már évek óta szolgálja a Kremlben (mai nevén az elnök) ezred. Moszkoviták idején hívott ide évente kétszer, és megpróbálta elvenni fizikailag felkészült, és még jobb - a legjobb sportolók. Amikor itt az ideje, hogy leszerelésére, meghívást kaptam, hogy maradjon, és a munka a Kremlben. Különösen azért, mert én többször is elnyerte a úszóverseny Mosgorsoveta és Közép-„Dynamo” tanács. Nos, általában én nagyon érdekes volt, hogy a munka egy ilyen helyen.

- És azonnal jelöltek ki őr az első néhány ember?

- Nem, te! Tanulmányoztam a KGB iskolában. Aztán dolgozott évekig egy parancsnok irodájában kormányzati épületek 9. ellenőrzés. Csak 1976-ban került át a szétválás a személyi védelem. Mi a munkám része? A napi munkát a tanulmány tárgyak, látogasson védett személyek, dolgozó kormányzati és politikai vezetők a külföldi országokban. Emlékszem az egyik utolsó kongresszusán az SZKP két hetet töltöttem szolgálatban volt a főbejáratnál, amelyen keresztül őrzi a pass a találkozón a Kremlben naponta kétszer.
És csak akkor, ha a menedzsment úgy döntött, hogy meg lehet bízni több fontos munkát, küldtek az osztály a RSFSR minisztertanács védelem (később ő vezette a párt Ellenőrző Bizottság, a Központi Bizottság az SZKP), Mihail Szergejevics Solomentseva.
Saját helyzet ezután „a helyettes osztályvezető védelmet.” Összesen dolgoztam Solomentsev 6 év. Nem szeretném felhívni magára a figyelmet, és megpróbálta a legjobb, hogy körül volt kevesebb védelmet.

Íme egy példa: ha volt Szocsiban, Mikhail hirtelen úgy döntött, hogy látogassa meg a piacon, és kérte, aki nem beszélni. Menjünk. Miközben sétáltunk, egy nő csak annyit kérek, hogy „Ne Solomentsev meg” - „Úgy néz ki, talán” - nyugodtan feleltem. A Solomentsev nagyon örült, hogy képes volt beolvadni a tömegbe a szokásos vásárlók. Mihail Gorbacsov és felesége szívesen látogasson el a levegő: kötelező körbejárta a helyiségeket Barvikha, az erdőben, egy óra kettő.
És Mihail Szergejevics minden hétvégén a télen síelni. Biztonság, persze, mindig ott volt. Ő is szeretett úszni. Úsztam nagyon messze, annak ellenére, hogy előrehaladott kora. A tengeren mindig kíséri a személyes orvos és biztonsági tisztek, természetesen.

Ő is egy mohó vadász és halász. A déli stavridki gyakran fogott csali. A vonal egy tucat csupasz horog, és rögtön akadt öt darab halat. Ők készült speciális tűzifa és füstölt, szolgálnak fel vacsorára.

- A vezetők a szovjet állam választani a saját biztonsági személyzetet?

- Nem, persze. De hozzájárulásukat a javasolt jelölt volt szükség. És mikor hozta Solomentsev, rögtön elfogadta a jelölésemet. Kiderült, ő emlékezett rám, amikor én dolgozom egy kongresszuson az SZKP.

- Igen. De én dolgoztam vele sokáig, ha a fő biztonsági őr volt nyaralni (ez volt a helyettesítés). Én is csodálkoztam, hogy ő helyes és intelligens ember. Egyszer fellépett MSU, amely összehozta az ügyvédek az egész Szovjetunió (az ország akkori időszak úgynevezett peresztrojka és glasznoszty). Lukyanov mondta rövid bevezető beszédet, és váratlanul javasolt feltenni neki kérdéseket.

És a közönség lezuhanyozott megjegyzi, köztük egy nagyon éles, olykor provokatív kérdéseket. Megtiltotta nekik, hogy elfogják és cenzúrázzák. És választ minden habozás nélkül, olyannyira, hogy az egész közönség tapsolt. Ez tartott több mint két órán keresztül! És amikor jöttünk vissza vele együtt a kocsiban, megkérdezte: „Mit gondol, hogyan volt a felelős?”







- És mit mondtál?

- Mit mondhattam volna? Őszintén szólva, én el volt ragadtatva. És akkor költöztem származó Lukyanov Boris Pugo. Emlékszem, amikor Lukyanov tanult erről, azt mondta nekem: „Pugo nagyon jó ember. Szerencséd. "

- És te igazán szerencsés?

- És hogyan! Munka Pugo nagyon könnyű volt. Olyan ember volt, egyszerű, elérhető és intelligens. És én, az úton, vele volt közvetlenül a megválasztását követően a jelölt tagja a Politikai Bizottság és az utolsó. Amikor megkérdeztem tőle, hogy van-e észrevétel, hogy valaki a csoportból munkahelyi védelem, mindig követi a mosoly és a válasz: „Minden rendben van.” Számomra ő mindig kezelik név szerint, és „te”.

Kollégáim gyakran kopott mappák és mappákat hovatartozás védett. Boris Karlovich volt nekem egy mappát a kezében nem adnak - Megértem, hogy a „csatolt” kéz mindig szabadon. Azt hiszem, ez annak a ténynek köszönhető, hogy egy időben ő vezette a KGB Lettországban és megérteni a munkát védelmet. Az egyetlen kivétel - ha ketten utaznak a lift, és meg kellett fésülni a hajam.

Sok emlék kapcsolódó Pugo. Emlékszem, egyszer voltunk a Krím-félszigeten. Találkozott minket a sík fejét a helyi egészségügyi tárca, amit nagyon jól tudta. Bemutattam neki Pugo: „Boris Karlovich Leo Tolsztoj”. Pugo hittem, viccel. De a kollégám, és valóban egy leszármazottja, és egy teljes névrokona a nagy író.

Tovább szórakoztató esemény alatt volt egy út Kínába. Feleség kérték Boris Karlovich vásárolni cipőjét is. És rögtön figyelmeztette, hogy ne tegye: Voltam Kínában más védett és tudjuk, hogy a női cipők őket - egy merev blokk. Azt tanácsolta, hogy vásárolni vázák finom porcelán, selyem köntöst a sárkánnyal.
De még mindig vettem egy pár cipőt. És akkor, amikor visszatért Moszkvába, nevetett: nincs nem jönnek, de a palást és tálak tényleg ő volt nyűgözve. A „Dél” a üdülőhelyek (ahol a többi ugyanakkor sok védett személyek, köztük Jakovlev, Primakov) Pugo szeretett biliárdozni, és sokszor volt vele. Azt is érdekeltté vált a tenisz. Még játszik az edző befogadási Ház a Veréb-hegy.

- A halála napján voltál vele?

- Miért gondolja, feleségének is úgy döntött, hogy öngyilkos?

- Valentina szereti őt nagyon. Nyilvánvaló volt, hogy minden szabad szemmel. Ő is az ő doted. Ez egy szokatlan pár. Tehát, valószínűleg, és a döntést, hogy elhagyja vettek együtt.

- Szuszlov is őrzött?

- Sőt, amikor meghalt, én is csatolni testét a kórházból, hogy a hullaházban. Voltam vele, mielőtt a boncolást. Élettartama során Mikhail nagyon szerény, igénytelen ember. De ő volt az egyik első, aki viselni objektívek. Az orvosok végeztek speciális órák velünk, és elmagyarázta, hogyan tudnánk a felszállás és tedd kereslet. Azt is figyelmeztetett, hogy vezetés közben lencsékkel egyenetlen felületen (pl lépcsők) védelem óvatosnak kell lennünk.

- Mivel a lencse eltévedni?

- Nem, nem így van. Volt esély arra, hogy Szuszlov megbotlik szokatlan (lát valamit korrigált). És volt egy másik érdekes eset vele. Azért jöttünk, hogy Mihail Andrejevics, hogy a Központi Bizottság épülete, fel a lépcsőn a lift. Előttünk a bíróság három vagy valami aktívan tárgyalt. És abban a pillanatban, amikor megérkeztünk, az egyik közülük, formájában hadseregtábornok, valamit magyarázott vele kapcsolatban, drámaian dob a karját, és repül egyenesen felé Szuszlov fejét. Tudtam, hogy blokkolja a gesztust. Hadseregtábornok fordult (valószínűleg akarta megbüntetni, aki megszakította a történetét, és gesztusok). Látni kellett volna a bocsánatkérést Mihail Andrejevics.

- Sok Jelcin kísérete azt mondták, hogy ez nagyon, nagyon nehéz vele.

- Én dolgoztam vele több mint 4 éve, de nem szolgált testőre. Az én feladatom az volt, hogy részt vegyenek az előkészítő és nyújtása védőintézkedések való részvétele Moszkva és utazások szerte az országban és külföldön. Érdekes volt ideje. Boris utazott, gyakran döntések hirtelen, és mi volt, hogy mindig a „figyelmeztető jelzés”. Jelcin volt a legfényesebb, senki más, mint a szám. Igyekeztünk alkalmazkodni a hangulat, sőt egyes esetekben előre. Kiderült, hogy nem mindig.

Egyszer Blagoveshchensk (volt egy találkozó a vezetést a széle), hogy az úton a lakóhely megparancsolta, hogy hagyja abba az első rendelkezésre álló készlet. Letért a tervezett útvonalról, abbahagyták. Odament, megnézte a tartomány (volt 4 halfaj, és akkor sem túl jó), és dühösen szidtam a helyi tisztviselők: „Azt mondták, hogy a régióban több mint 200 halfaj és szinte minden a boltokban!”

- Fej külföldi államok kellett őrzött során látogatást tett hazánkban?

- Természetesen. A lista hosszú - szükség volt dolgozni Kádár Tsedenbal, Cason Fonvihanom, Indira Gandhi. De legfőképpen Emlékszem, a pakisztáni elnök Zia ul-Haq. Azért jött, hogy a temetés egyik főtitkárai az SZKP Központi Bizottságának. És a protokoll szerint kommunikál védett az ilyen látogatások során a munkavállalók védelmét voltunk legalább.

Szintén a Szovjetunió uralma pakisztáni elnök úgy vélte, diktatórikus. Röviden, én viselkedtem nagyon óvatosan. Hirtelen, mielőtt felmegy a lépcsőn, hogy felszálljon a gépre, Zia-ul-Haq odajött hozzám és megölelt kétszer. Ez annyira váratlan, hogy megdöbbentett. Most nagyon örülök, körülbelül ez a visszahívás. Azt hiszem, tetszett neki a munka a szovjet védelmet.